A Hunvald-per első fokon zajló eljárása csütörtökön folytatódik, Gál György kérdésekre válaszol. Gál meghallgatásának első napján tagadta az ellene felhozott vádakat, elmondása szerint soha nem vett át vesztegetési pénzt Nagy György vállalkozótól, sem senki mástól. Kifejtette, hogy önkormányzati képviselőként és a VII. kerületi képviselő-testület gazdasági bizottságának elnökeként minden esetben az erzsébetvárosiak érdekében járt el. Állítása szerint az önkormányzati ingatlanok eladása körül minden rendben volt, ők a szokásos módon értékesítették ezeket a házakat.
A bizonyítási eljárás első tárgyalási napján csak a vádirat első részével, az ingatlaneladások kapcsán nyilatkoztatták Gált, aki számos esetben nem emlékezett vissza az adásvételek körülményeire. Csütörtökön a színlelt szerződések, illetve Gál szeretőjének, továbbá sógornőjének lakásvásárlása kerülhet terítékre.
Nem szerepel a vádlottak között
A Hunvald-per fő vádlottjait különösen jelentős kárt okozó csalás bűntettével és hivatali visszaéléssel vádolják. A vád szerint Gál, a kerület gazdasági bizottságának SZDSZ-es elnöke Kardos Péterrel - a pénzügyi bizottság liberális elnökével - Hunvald György MSZP-s polgármester jóváhagyásával 2003 és 2004 között 17 erzsébetvárosi ingatlan eladásával, illetve tervezett eladásával károsították meg a VII. kerületet. A vád érdekessége, hogy a bűnszervezetben elkövetett csalás- és vesztegetés-sorozat értelmi szerzője, Nagy György vállalkozó nem szerepel a vádlottak között. Vele minden bizonnyal nyomozati alkut (vádalkut) kötött az ügyészség.
Ingatlanonként 20-25 milliót kapott
Nagy arra bírta rá Gált, hogy a gazdasági bizottság elnökeként - egy értékbecslővel együttműködve - olyan előterjesztéseket nyújtson be a képviselő-testületnek, amely biztosítja, hogy áron alul szerezzék meg az önkormányzati ingatlanokat a Nagy György és üzletfelei által létrehozott projektcégek. Gál minden egyes ilyen ügyletért jelentős pénzösszeget kapott - általában ingatlanonként 20-25 millió -, összességében 366 millió forintot. A vádirat szerint a kerületet 600 millió forint kár érte, ám ha minden ingatlanüzlet létrejött volna, akkor a kárösszeg 1,7 milliárd forintra rúgna. A volt szocialista polgármestert, Hunvald Györgyöt azzal vádolják, hogy együttműködött Gállal a képviselő-testület tévedésbe ejtésében. Továbbá azzal, hogy számos fiktív szerződést kötött az önkormányzat kárára többek között két barátjával, valamint Gál szeretőjével és Kardos egy barátjával. Gál szeretője, sógornője és Kardos lánya is önkormányzati lakást tudott kedvezményesen vásárolni Hunvald és Gál támogatásával.
Szabó Zoltán is a vádlottak padján
Szabó Zoltán volt MSZP-s országgyűlési képviselő is a vádlottak padján ül, mert számára jogcím nélkül biztosított önkormányzati telefont Hunvald. Szabó ellen még az is a vád, hogy két esetben levetette a kerékbilincset a gépkocsijáról az erzsébetvárosi közterület-felügyelet vezetője és a kerület jegyzőjének közreműködésével - akik ezért szintén vádlottak lettek. Az első tárgyalási napon a fő vádlottak egyike se ismerte el a bűnösségét. Egyetlen vádlott - Nagy György élettársa - vallotta magát bűnösnek, egy másik vádlott pedig részben ismerte el bűnösségét. A sértett VII. kerületi önkormányzat polgári jogi igényt támasztott a vádlottakkal szemben. A bíróság ennek megfelelően zárolta a vádlottak vagyonát: Gállal szemben 604, Hunvalddal 455, Kardos Péterrel 31, Szabó Zoltánnal 6,3, Kormos Lajossal - a piaci ár alatti értékbecsléseket készítővel - szemben pedig 600 milliós kárigényt próbál majd érvényesíteni Erzsébetváros.
Ma Gál György vádlotti meghallgatása folytatódik, majd annak befejezése után Hunvald György áll a bíróság elé. Minden bizonnyal Hunvald is vallomást fog tenni az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság előtt. (da)
Havaria Press
|