Mint a Blikk megírta, legutóbb az állami földeket pályáztató szervezet helyettes vezetőjének unokaöccse jutott 115 hektár bérelhető állami területhez. A helyzet pikantériája, hogy a nyertes Nagy Péterrel éppen nagybátyja, Nagy János, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) elnökhelyettese kötötte meg a bérleti szerződést. Korábban számos olyan esetről is beszámoltunk, amelyekben politikusok rokonai, közeli munkatársai jutottak földterületekhez.
Nagy Péter ügyében egyébként foghegyről válaszolt lapunknak az NFA, amikor azt firtattuk: nem szerencsétlen dolog-e, hogy éppen az unokaöcs nyert. Ők azzal zárták le az ügyet: minthogy ez nem szabálytalan, úgy az eljárás törvényes volt. Utóbbiban ugyan igaza van a szervezetnek, de nézve a nyugati példákat, lenne min változtatni.
– Nyugat-európai országokban sincs konkrét szabályozás az ilyen esetekre, de az íratlan szabályok tiltják a közeli rokonok helyzetbe hozását – mondta Kiszelly Zoltán politológus. – Ha mégis kiderül, hogy valaki visszaélt a pozíciójával, azt általában a közvélemény mondatja le, s a szerződést is érvénytelenítik.
A magyar érintettek gyakran azzal védekeznek a gyanús esetekben, hogy senkit nem lehet kizárni egy pályázatból, csak mert magas beosztású közeli rokona van. Ám Kiszelly szerint ezt is át lehet hidalni. Külföldön például maguk a hivatalnokok, politikusok jelentik be előre, ha rokonaik is pályáznak. A döntéshozók pedig külön kérik, hogy személyes érintettség révén ne maguk bíráskodjanak.
Megkérdeztük a Vidékfejlesztési Minisztériumot: megengedhető-e, hogy – mint Nagyék esetében – magas rangú hivatalt betöltő személy közeli rokona nyerjen egy állami pályázaton. Illetve azt is szerettük volna tudni, hogy szerintük szükséges-e bármilyen törvénymódosítás ezek megelőzésére.
Az eredetileg tervezetthez képest némi késéssel, de elkezdték meghirdetni az újabb állami földeket
– Az állami föld hasznosítása során az NFA törvényi kötelezettségének eleget téve a birtokok gazdaságos hasznosítását tartja szem előtt – írta válaszában a vidékfejlesztési tárca. – Az NFA nem nyomozó hatóság, így a haszonbérleti pályázatok bírálatánál nem vizsgálja és nem is vizsgálhatja a pályázó pártállását, rokoni és ismeretségi kapcsolatait.
Blikk-információ
|