Németh Zsolt a második Fidesz-kormány külügyi államtitkára, a román politikusok elegáns mattjával véget ért „Székelyzászlót mindenhova-mozgalom” fő katalizátora, akinek részvételével Budafok-Tétény (a XXII. Kerület) február 5-én az országban másodikként tűzte ki a székely zászlót a polgármesteri hivatal épületére. A Fidesz alapító tagja, 1990 óta országgyűlési képviselő: akkor budapesti listáról, 1994-ben országos listáról, 1998-ban Budapest 32. választókerületéből, a XXII.kerületből, 2002-ben, 2006-ban és 2010-ben egyaránt budapesti listáról jutott be a parlamentbe. Vagyonnyilatkozata szerint Németh 1998 óta tulajdonosa egy XXII. kerületi 236 nm-es lakóház felének.
A külügyi államtitkár 1994-98 között az Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság tagja, 1994-98 között a Külügyi bizottság tagja, 1998-2002 között a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára volt, felügyelete alá tartozott a Határon Túli Magyarok Hivatala is. 2002-2006 között az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a 2006-2010-es kormányciklusban pedig a Külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke volt. 2010-ben azerbajdzsáni és lengyel állami kitüntetéseket, valamint tiszteletbeli lovagi címet kapott a Johannita Lovagrendtől, melynek 1999 óta tagja. Erdélyben 1995 óta főgondnoka, majd tiszteletbeli főgondnoka az 1990-től 2009-ig Tőkés László püspök által irányított Királyhágómelléki Református Egyházkerülethez tartozó Erdélyi Gyülekezetnek.
Történetünk szempontjából a leglényegesebb momentum, hogy Németh 1991-ben a Fidesz Lendvai utcai székházába bejegyzett Pro Minoritate Alapítvány alapító tagja volt. Az alapítványt, amely „független, non-profit intézményként kívánja elősegíteni a nemzeti és etnikai kisebbségek identitásának védelmét és fejlődését”, a Fidesz hozta létre, tiszteletbeli elnöke Pomogáts Béla irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség elnöke volt. A kuratórium tagjai Benda Gyula történész, Doncsev Toso a Magyarországi Bolgárok Önkormányzatának elnöke, Elek István publicista, Enyedi Zsolt szociológus, Kövér László parlamenti képviselő, Lőrincz Csaba parlamenti tanácsadó, Németh Zsolt parlamenti képviselő, valamint Nagy Szabolcs, az Alapítvány ügyvezető titkára voltak.
A Pro Minoritate Alapítványtól az Erdélyi Magyar Néppártig
A Pro Minoritate Alapítvány 1999-ben megszűnt, utóda a Kövér László, Németh Zsolt és Madarász László által létrehozott, a budapesti Falk Miksa u. 6. szám V. emeletére bejegyzett Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány, amely honlapján meglehetősen kevés konkrétumot árul el magáról. Valamilyen rejtélyes és egyben szerencsés módon azonban Zugló weboldalára felkerült az alapító okiratának 2009-es módosítása, amelyből kiderül, hogy a háromtagú kuratórium tagjai Tárnok Mária elnök mellett Klein András és Ughy Attila. Klein 1998-ban a Fidesz kisebbségi szakértője volt, 2007-ben a Külügyi bizottság munkatársa, 2011-ben pedig a Külügyminisztérium kabinetfőnök-helyettese volt, majd szófiai nagykövet lett. Ughy Attila fideszes országgyűlési képviselő, a XVIII. kerület polgármestere. (Tavaly novemberben ő szignálta azt a határozatot, amely megtiltotta hogy hajléktalanoknak Márton-nap alkalmából a Flórián téri aluljáróban ételt osszanak.)
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány 1991 óta folyóiratot, és 1994 óta (kezdetben a Századvég Kiadóval, majd az Osiris Kiadóval közösen) könyveket ad ki, keretei közt működik a Moldvai Csángó Magyar Bizottság, és idén tizenhetedik alkalommal rendezték meg a „Csángó Bált” a budapesti Petőfi Csarnokban. A folyóirat-kiadáshoz hasonlóan szintén a kezdetektől jelentős tevékenységük még a hagyományos Fidesz-rendezvényként számon tartott Bálványosi – majd ennek nyomán felvidéki, kárpátaljai, vajdasági – Szabadegyetemek szervezése. Munkájukat több magyarországi önkormányzat is támogatta kisebb, valamint néhány állami intézmény és vállalat nagyobb összegekkel az elmúlt három évben.
A Bálványosi Szabadegyetem, vagy közismertebb nevén Tusványos partnerei között első helyen találjuk a jogi személyiség nélküli közéleti mozgalomként definiált Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsot, melynek fő célkitűzése az erdélyi magyarok autonómia-törekvéseinek támogatása. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsot (EMNT) Tőkés László, és az RMDSZ Reform Tömörülésébe tartozó politikusok alapították 2003-ban, miután Tőkés tiszteletbeli elnöki tisztségét a szatmári kongresszuson felfüggesztette az RMDSZ.
Németh Zsoltról köztudott, hogy a Tőkés László holdudvarába tartozó civil és politikai szervezeteket támogatja (Kövér László inkább a Szász Jenő nevével fémjelzett Magyar Polgári Pártot favorizálta), a Tőkés által képviselt irányvonal melletti elkötelezettségét jól példázza az is, hogy az országgyűlés külügyi bizottságának akkori elnökeként részt vett és fel is szólalt azon az „ellenrendezvényen”, melyet Tőkés az RMDSZ-kongresszussal párhuzamosan, szintén Szatmáron, a Láncos templomban szervezett meg. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács 2011-ben bejegyeztette pártját, az Erdélyi Magyar Néppártot (EMNP), majd az EMNT alapítványát is nagyvonalúan támogatták magyar állami intézmények az elmúlt években.
A Budafok – Carpathia tengely
Csigi Levente, az EMNT Kolozs megyei szervezetének elnöke, a Kolozs megyei EMNP Gazdasági Ellenőrző Bizottságának tagja több romániai vállalkozásban (Anchor Invest SRL, Andromexim Consulting SRL, Irucom SA, Pellet Covasna SRL, Lorion SRL) rendelkezik érdekeltséggel, emellett felerészben tulajdonosa a magyar Carpathia Tanácsadó Zrt.-nek, amelynek másik tulajdonosa az általa birtokolt Lorion SRL.
A Carpathia ügyvezetője Nagy Szabolcs, aki a cégadatok szerint a Zala megyei Pacsán, forrásaink szerint viszont a XXII. kerületben, Németh Zsolt szomszédságában lakik. Ők ketten ugyanis nem csak a Pro Minoritate alapítványból ismerik egymást: Nagy Szabolcs a DK Budafok-Tétényi szervezetének információi szerint 1994-1998 között a XXII. kerületi önkormányzat jogi bizottságának volt fideszes tagja, majd a Külügyminisztérium egyik háttérintézményében dolgozott, 2001-ben a Külügyminisztérium gazdasági tanácsadójaként utazott Németh államtitkár delegációjának tagjaként Argentínába. 1999 elejétől 2002 végéig, majd 2006 elejétől megszűnéséig, 2008 szeptember közepéig volt igazgatósági tagja a VAX XXII Budafok-Tétény Vagyonkezelő és Szolgáltató (Z)Rt.-nek, tavaly pedig a XXII. kerület 100%-os tulajdonában álló, frissen alapított Dél-budai Egészségügyi Szolgálat NKft. felügyelő bizottságának elnöke lett.
Nagy Szabolcs több magyarországi (Eurosensit Bt., Econorg Hungary Kft., B.E.Line Kft.) , és számos romániai vállalkozásban (Gradics Magus S.R.L., Pellet Therm S.R.L., Stalker S.R.L., Transylpellet S.R.L.) érdekelt, ezek közül legismertebb a Vass Attila Istvánnal közösen birtokolt NG Invest S.R.L., amely 2000-ben vásárolta meg és azóta is tulajdonolja a legnagyobb erdélyi könyvkiadót, a Kriterion Kiadót (Editura Kriterion S.R.L.). Az ügylettel kapcsolatban akkor a kolozsvári Szabadság című lap azt írta, hogy az NG Invest csak stróman, és a tranzakció hátterében valójában a Fidesz-MPP közeliként ismert, Magyarországon a szépirodalmi és a tankönyvpiacon érdekelt, a Századvég vállalkozás-csoporthoz tartozó Osiris Könyvkiadó Kft. áll.
A Carpathia Zrt.-t 2002-ben jegyezték be. Működésének első évében Carpathia Kockázati Tőkealap-kezelő Rt.-nek hívták, és jelentős részvényese volt ekkor az 1997-ben egymilliárd forint jegyzett tőkével az MFB, a Gazdasági Minisztérium , az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság, a Magyar Export-Import Bank Rt. és a Magyar Exporthitel Biztosító Rt. által alapított Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt.; valamint a felszámolás alatt álló Tatabányai Bányák Vállalat által alapított V+F Kft. jogutódjaként 1995-ben bejegyzett, 3,158 milliárd forintos alaptőkével létrehozott Tabax Holding Rt. is. A Carphatiában 2002 végén szerzett jelentős befolyást a Lorion S.R.L., majd 2003 tavaszán a Lorion tulajdonosa, Csigi Levente.
2002 és 2007 között a Carpathia Rt. felügyelő bizottságának elnöke volt Misovicz Tibor, aki Németh első államtitkársága idején, 1998-2002 között a Külügyminisztérium Gazdálkodási és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára volt. Ebbéli minőségében a Határon Túli Magyarok Hivatalának gazdasági elnökhelyettese, s így az erdélyi magyar magánegyetem létrehozásának, majd a kedvezménytörvény végrehajtásának egyik irányítója volt.
A Carpathia Zrt. székhelye 2009 óta a budapesti Falk Miksa u. 6. szám V. emelet, tehát megegyezik a fideszes Pro Minoritate Alapítvány székhelyével. Az ingatlan szerepel a Belváros-Lipótvárostól az atlatszo.hu által tavaly megkapott listán, 2008. február elején adta el nekik a kerület, és az önkormányzat honlapjáról az is kiderül, hogy 56,93 millió forintért.
Belváros-Lipótváros: Újabb több száz, az elmúlt években privatizált ingatlan listája
Közel háromszáz nem lakáscélú ingatlant adott el az ötödik kerületi önkormányzat az elmúlt években, derül ki a jegyzőtől megkapott újabb listából. Júniusban fordultunk a Budapest V. kerületi önkormányzathoz azt tudakolva, hogy pontosan melyik ingatlanok kerültek ki az elmúlt öt évben az önkormányzat vagy vagyonkezelő társaságának tulajdonából és vagyonkezeléséből.” Tovább a teljes cikkre.
A weboldallal nem rendelkező Carpathia Zrt. 2008 óta áll szerződésben a XXII. kerületi önkormányzattal. 2010-ig évente 6 millió forint fölötti összeget kapott pályázatok előkészítésében való közreműködésért, 2008-ban emellett 9,2 millióért készítették el Budafok-Tétény városfejlesztési koncepcióját. 2011-ben 22 millió forint eredményjutalékot fizetett nekik a kerület, 2012-ben pedig pályázatokkal összefüggő feladatokra 10 milliót.
Az önkormányzat 2012-ben a pályázatokkal kapcsolatos tanácsadási feladatokra közbeszerzést írt ki, melyet régi partnerük, a Carpathia Zrt. nyert. 2012.január 6-án írták alá vele a megbízási szerződést, melynek értelmében a cég havi nettó 350.000 forintért pályázatfigyeléssel, projektötletekkel, pályázati tanácsadással, és pályázatírással segíti a XXII.kerületet. Ezen felül az általa előkészített, és sikeresen elbírált pályázatok megvalósításában pályázati projektmenedzsment feladatokat is ellát (előkészítés, nyomon követés, jelentési kötelezettségek teljesítése) pályázatonkénti megbízási díjért.
A Carpathia Tanácsadó Zrt. tavaly óta tulajdonosa a Gelsére bejegyzett, almatermesztéssel foglalkozó Golden Garden Invest Kft.-nek, nemrég pedig megalapította a főtevékenységként villamosenergia-termeléssel foglalkozó Carpathia Vízerőmű Kft.-t, és Szentgotthárd önkormányzatával kis vízerőmű építésére kötött szerződést. Ezzel kapcsolatos adatigénylésünk folyamatban van.
Erdélyi Katalin – Sipos Zoltán (transindex.ro)
|