Karácsony Gergely szerint ha jelenlegi formájában szavazza meg a Ház a médiatörvény-javaslatot, akkor az bizonyos szempontból a sajtószabadság végét is jelentheti. Az LMP vezérszónoka a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényjavaslat általános vitájának kezdetén szerdán a parlamentben úgy vélte, a médiatörvény-javaslat illeszkedik az eddig elfogadott jogszabályok sorába. Példaként felidézte a médiairányítási rendszer átalakítását, amellyel kapcsolatban "eredendő bűnnek" nevezte, hogy egy olyan médiahatóság alakult ki, amely egyetlen párt kezébe helyezte kilenc évre a magyar média irányítási rendszerét. Kijelentette: ez a törvény ebben a formájában "nem méltó" Magyarországhoz. |
Szólt arról is, hogy a törvény a hatósági felügyelet kiterjesztésével súlyos fenyegetettséget jelent a sajtószabadságra. Mint mondta, a hatósági felügyelet kiterjedne a nyomtatott sajtóra és az internetre is, és erre szavai szerint Magyarországtól nyugatra nincs példa. Még a szerkesztett blogok is célkeresztbe kerülhetnek - mutatott rá.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a médiahatóság egy helyszíni razzia keretében lemásolhatja azokat a törvény által védett titkokat is magukban foglaló dokumentumokat, melyekről azt gondolja, hogy az eljárás szempontjából fontosak lehetnek. A sajtótermékek a javaslat szerint kötelezhetőek, hogy kiadják informátoraikat - tette hozzá. Véleménye szerint Magyarország nagyon rossz médiaszabályozással indul neki a következő éveknek.
Karácsony Gergely közölte: a törvényjavaslat kimondja, a médiatanács addig pályáztathat meg egy frekvenciát, "ameddig egy olyan pályázó nem érkezik, aki neki tetszik". Mint hangsúlyozta, megszűnik a közmédiumok normatív szabályozása, hiszen a közszolgálati költségvetési tanács fog évről évre dönteni arról, hogy kinek mennyi jut. Véleménye szerint a közösségi rádiózás a törvény értelmében gyakorlatilag megszűnik. Az ellenzéki képviselő úgy fogalmazott: az LMP tucatnyi módosító indítványt nyújt majd be a javaslathoz, mely "elfogadhatatlan".
(MTI)
|