Székely Árpád volt moszkvai nagykövet neve is felmerült a moszkvai kereskedelmi képviselet eladása kapcsán, az egykori diplomatát gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség múlt héten. Székely több munkahelyen is dolgozott, legutóbb, 2008 júliusától a Trigránit Fejlesztési Zrt. oroszországi igazgatójaként tevékenykedett.
Úgy tűnik azonban, ettől a munkahelyétől is megvált: a Trigránit illetékesének elmondása szerint 2010 decemberében mondott fel Székely. „Azután lépett be hozzánk, hogy lejárt a nagyköveti megbízatása. Decemberben azonban jelezte, hogy máshová szeretne menni” – közölte a cég sajtóreferense. Ennek ellenére, a február 8-án megjelent hírekben még a Trigránit munkatársaként emlegették Székelyt és a cég honlapjának február 9-i pillanatképe szerint is ott dolgozott a volt moszkvai nagykövet.
Február 8-10
A cég illetékese által említett és Székely Árpád önéletrajzában fellelhető időpontok több szempontból is fontosak. Mint ismeretes, Székely Árpád volt moszkvai nagykövetet (2005-2008) a múlt héten gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség a moszkvai kereskedelmi képviselet eladása kapcsán, február 8-án, a volt moszkvai nagykövetet, Horváthné Fekszi Márta egykori külügyi államtitkárt és Tátrai Miklós volt MNV Zrt. elnököt is őrizetbe vették. Február 9-én hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a moszkvai kereskedelmi képviselet értékesítése ügyében a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) elnöke.
Egy nappal ezután, február 10-én a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője, Fazekas Géza közölte: a főügyészség kezdeményezi Fekszi, Székely és Tátrai előzetes letartóztatását, a Pesti Központi Kerületi Bíróság azonban szabad lábra helyezte az ügy három érintettjét.
Volt, nincs
Úgy tűnik, a moszkvai kereskedelmi képviselet eladásának botránya kapcsán felmerült nevek – így Székely Árpádé - kellemetlenné váltak: a Trigránit honlapjáról február 9-én, nem sokkal este hét óra előtt szedték le a volt nagykövet profilját. A cég sajtókapcsolatokért felelős munkatársa kérdésünkre, ha már december óta nem dolgozik náluk Székely, miért csak e hónap második hetében távolították el a nevét és fényképét a honlapról azt felelte: technikai kérdésről van szó.
„ Ha elmegy tőlünk valaki, nem azzal kezdjük, hogy leszedjük a honlapunkról” – közölte a Trigránit munkatársa. Egyébként Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos szintén tavaly decemberben közölte: elkészült az ügyben a szakvélemény. „Az ingatlant lényegesen alulértékelték ahhoz képest, mint amennyit az valójában ér” – fogalmazott Budai. (A moszkvai kereskedelmi központ eladásának ügye a Varga Mihály vezette gazdasági tényfeltáró bizottság szeptemberi "csontvázjelentésében" is szerepelt – szerk.).

Székely egyébként 2008 közepétől dolgozott a Trigránitnál, a Fidesz egy évvel később kezdte pedzegetni az ingatlan eladása körüli anomáliákat. A Demján Sándor érdekeltségébe tartozó cég sajtókapcsolatokért felelős munkatársa azon kérdésünkre, nem tartották-e aggályosnak Székely foglalkoztatását az ingatlan eladása kapcsán megjelent hírek után közölte: amikor belépett a volt moszkvai nagykövet, nem vizsgálták korábbi tevékenységét és ők is csak a sajtóból értesültek a fejleményekről. „Mi nem kérdeztük, ő nem tájékoztatott bennünket az ügyről” – tette hozzá, ugyanakkor hiába kérdeztük arról, a Trigránit után hol vállalt munkát Székely.

Ezen kívül magánokirat-hamísítás gyanúja miatt is nyomozott: az ügyészég gyanúja szerint ugyanis az épület eladásáról szóló első adásvételi szerződést nem a jogszabályok betartásával kötötték meg.
Egy korábbi, a Hír Televízió birtokába jutott nemzetbiztonsági jelentés szerint három adásvételi szerződés is született, egy 2005-ben, kettő pedig 2008-ban, mert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV Zrt.) vezetése színlelt pályázattal akarta eltussolni a korábbi eladást. A moszkvai épület eladásáról szóló adásvételi szerződést csak három évvel később, 2008-ban írták alá a vevővel, pedig az előleg már 2005-ben megérkezett: a Diamond Air ekkor utalta át a 21,3 millió dollárt.
A korábbi kormány annak ellenére váltig állította, hogy nem érkezett előleg és kitartott a 2008-as dátum mellett, hogy a 2008. márciusi szerződésben az állt: a vevő a vételáron felüli összeget - 500 millió forintos előleget - már korábban átutalta a magyar államnak. Az akkori kabinet azt állította: nincs tudomásuk az előleg megérkezéséről.
Az oroszok sem örülnek
A Vedomosztyi című üzleti lap múlt hét pénteki számában azt írta: az orosz regionális fejlesztési minisztérium hétszer annyiért vette meg az épületet, mint amennyiért azt a magyar fél eladta, de az továbbra sem világos, hogy kitől.
hírszerző.hu nyomán... visszaélések.hu
Ami azért volna érdekes, mert a közszolgálati televízió híradója azt közölte, hogy a gyanúsítottakat lakásukról, illetve jelenlegi munkahelyükről állították elő, ezzel szemben Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője a Hírszerzőnek elmondta: ahogy Fekszit és Tátrait, úgy Székelyt is otthonában keresték fel. Fazekas ugyanakkor – mivel személyes adatról van szó és nem tartozik az ügyhöz – nem kívánta elárulni, jelenleg, illetve az őrizetbe vétel napján hol dolgozott a volt moszkvai nagykövet. Az egykori diplomata ügyvédje kérdésünkre, hogy ügyfele februárban a Trigránitnál dolgozott-e azt mondta: nem kapott felhatalmazást arra, hogy válaszoljon.
Mi történt 2005-2008 között?
Hónapokkal ezelőtt felröppent a hír, hogy a korábban a külügyminisztérium államtitkári posztját is betöltő Fekszi Márta tudhat a legtöbbet a korábban nagy port kavart moszkvai ingatlaneladásról. A Központi Nyomozó Főügyészség 2009. november óta vizsgálja a moszkvai ingatlan eladásának körülményeit, ezzel kapcsolatban hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoznak. Az ügyészség azt gyanítja, hogy ha a jogszabályoknak megfelelő módon adták volna el a moszkvai ingatlant, akkor magasabb áron lehetett volna értékesíteni a korábban állami tulajdonban lévő épületet.
|