A korrupció a legnagyobb veszély, amely a magyar demokráciára leselkedik - fogalmazott beszédében Navracsics Tibor. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás példa nélküli mind Magyarországon, mind a világon, és tiszteletben tartja az intézmények függetlenségét. Hozzátette: az összes állami intézmény összehangolt korrupcióellenes cselekedeteire van szükség, enélkül csak eseti kezelés lehetséges.
Az egymástól független állami intézmények az együttműködés mellett döntöttek – mondta a miniszterelnök-helyettes. Kiemelte: „a függetlenség felett közös célként jelenik meg a tiszta közélet”, amely a demokrácia lényegét érinti. Megfogalmazása szerint a korrupció olyan, mint a rozsda, a legtökéletesebb demokráciát is felemésztheti.
Intézményi kockázatokra alapuló megelőző szemléletre van szükség, nem elég pusztán a konkrét korrupciós esetek felderítése – mondta az aláírás után az Állami Számvevőszék elnöke. Domokos László hozzátette: a rend bizalmat teremt, a bizalom pedig fejlődést.
Ilyen megállapodásra nem csak Magyarországon, a világ más országaiban sem volt még példa – hangoztatta a legfőbb ügyész. Polt Péter úgy véli, a helyzet komolyságához illő együttgondolkodásra, együttműködésre van szükség.
A legfőbb ügyész szerint minden szinten erősíteni kell az információcserét és a koordinációt. Polt Péter hozzátette: az ügyészi szervezet jövőre jelentős antikorrupciós lépéseket tervez; 70 ügyész kifejezetten a korrupció elleni feladatokat fogja ellátni.
Fontos társadalmi érdek a korrupció felszámolása, mert aláássa a közintézmények iránti bizalmat – fogalmazott a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának vezetője. Wellmann György reményét fejezte ki, hogy több állami szerv is csatlakozni fog ehhez a megállapodáshoz.
A nyilatkozat aláírói személyes erkölcsi felelősséget vállalnak az általuk vezetett állami szervezet korrupcióval szembeni ellenálló képességének erősítéséért – olvasható a dokumentumban. A nyilatkozattevők összehangolt lépéseket tesznek a korrupció megelőzéséért, megfékezéséért az igazságszolgáltatási szervek függetlenségének tiszteletben tartása mellett. Ennek része a folyamatos konzultáció és más állami szervek bevonásával egy korrupcióellenes hálózat létrehozása is – áll a pénteken aláírt szándéknyilatkozatban.
Az aláíráson részt vett az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Hollandia budapesti nagykövete, képviseltette magát a francia és az osztrák nagykövetség is.
forrás:MTI |