A felszámolási eljárások Magyarországon átláthatatlanabbak, mint a közbeszerzések, s ez katasztrófa – mondta Dietz–Blaskó Judit, a Transparency International Magyarország kutatásvezetője.
A visszaélések miatt évi háromszáz-ötszáz milliárdnyi vagyon tűnik el a gazdaságból, ami ötven-nyolcvanezer munkahely elvesztésével jár |
A hazai felszámolási eljárások jelentős korrupciós kockázatot hordoznak, mert nem felelnek meg az egyértelműség, a transzparencia, a számonkérés, mérhetőség és az ösztönzés négy alapkövetelményének – mondta Dietz-Blaskó Judit, a Transparency International Magyarország kutatásvezetője. Közölte, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank értékelése szerint a magyar csődtörvény közepesen felel meg a nemzetközi elvárásoknak. Mivel ezen belül a cégek reorganizálását a szabályok csak kis mértékben támogatják, a Transparency International azt javasolja, készüljön olyan új csőd- és felszámolási törvény, amely a bajba jutott cégek újjászervezését helyezi előtérbe. Elmondta: a felszámolási eljárásokban tapasztalható visszaélések miatt háromszáz-ötszáz milliárd forintnyi vagyon tűnik el évente, amely ötven-nyolcvanezer munkahely elvesztésével jár. Ezekben a hazai cégek vagyonának hatvan százaléka vész el, szemben a negyvenszázalékos európai gyakorlattal. Ha sikerülne ezt a szintet elérnünk, mintegy négyszázmilliárd forintnyi vagyont lehetne megmenteni – fejtette ki a kutatásvezető. A helyzetért felelős a sokszor módosított, s így kuszává tett csőd- és felszámolási törvény. A szakember szerint nem átlátható a felszámolók kinevezése sem. Az erre szolgáló kiválasztó elektronikus rendszert még csak nem is auditálták. A piacon hírként terjed, egy adott kiválasztott felszámoló „mennyibe kerül a csődbe jutott cégnek” – mondta. Emiatt nem zárható ki, hogy a felszámolók érdekkörébe tartozó cég vásárolja meg a csődvagyont.
Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója azt mondta, az idén várhatóan rekordot dönt a felszámolások száma, amelyet húszezerre tesz. Kifogásolta, a „cégtemetőket” működtetők – ha eltiltják őket a vezető tisztségtől – akkor is tovább alapítanak cégeket, mivel nincs ellenőrzés. Ma ötven magánszemély felelős ezer cég csődbe viteléért.
Hunyor Erna /Magyar Hírlap |